7. nov 2018

Oluline koostööpartner - Mustvee vald

Peipsi järv
Ühel väiksel mittetulundusühingul on reaalses elus päris keeruline hakkama saada. Ainult headest mõtetest tihti ei piisa, elul on paratamatult olemas ka materiaalsem pool. Ehk kuidas saab elekter makstud, kuidas saab seltsimaja ümbrus korras hoitud, kuidas saab ahi köetud? Ainult liikmemaksuga seda tehtud ei saa. Siinkohal on oluliseks abimeheks mittetulundustegevuse toetus, mida on võimalik taotleda Mustvee valla eelarvest. Toetuse eesmärgiks on soodustada valla kultuuri-, spordi- ja noorsootööd, külaliikumise võimalusi, arendada kodanikualgatuslikku tegevust ning omavahelist koostööd. Tuleb ainult hoolas olla ja avaldus õigeaegselt esitada! Siinkohal on abiks ka valla arendusnõunik, kes seltsidele hoolsalt raha küsimist meelde tuletab! Ühtlasi saab temalt nõu ka kõiksuguste muude murede korral ehk selline toetav õlg on väga vajalik ühe väikse seltsi jaoks.

Maanaised on nüüdseks juba päris harjunud sellega, et elame suures Mustvee vallas. Alguses olid ikka hirmul suured silmad - mine tea, mis saama hakkab?! Meie väikses Saare vallas kulges elu rahulikult ja üsna üksmeelselt. Vast läheb nii ka edasi...
Aga maanaised saavad nüüd uhkelt öelda, et meie vald asub Peipsi ääres - pilt kohe kõigil selge!

23. okt 2018

Maa oli märg ja metsad udus, õde kambris kinnast kudus...


Nende Kersti Merilaasi luuleridadega avasid maanaised oma kindanäituse Saare raamatukogus. Kõigil, kellel asja raamatukokku, Kääpa teenuskeskusesse või kohalikku perearstipunkti - astuge julgelt ka meie kindaid kaema! Näitus jääb üles detsembri alguseni. Seega, tulge julgelt inspiratsiooni saama!


Piltidel Kodavere kindad, mis olemas Eesti Rahvamuuseumis

Maanaised said täna väga toreda üllatuse osaliseks - meile tuli külla Mustvee Käsitööklubi! Riina Müürsepa eestvedamisel käivad Mustvee prouad koos ja nagu me kuulsime, teevad igasugu ilusaid asju valmis. Selgus, et ka nemad on mõned aastad tagasi oma kindanäituse kokku pannud ja äratundmisrõõmu oli mitme mustri juures. Kingituseks tõid nad meile aga Muhu pättide tegemise õpetuse - et kui käed soojas, tuleb ka varbad sooja panna.


Kui kindad uuritud, ootas kohvilaud, kus vahetasime muljeid tehtud tööde üle; mida tulevikus veel plaanida võiks ja rääkisime ka meie seltsi arengukavast. 
Lugesime ühiselt lõigu raamatust "Kindad. Õnnetähest männakirjani", kus räägiti kinnastega seotud uskumustest. Igapäevaelus kanti kindaid vöö vahel - ikka kaitseks. Kinnas pidi kaitsma ka inimese töövilja. Kevadel alustati külvamist kinnastatud vasaku käega. Kindast loodeti abi haiguste puhul. Kõhuvalu korral pandi kaerad labakinda sisse ning muljuti üheksa korda kõhtu. Kinnastel on olnud oluline osa ka pulmakommetes. 


Soovijad said rinda pista haak- ehk vedrunõela kurja silma kaitseks


Kääpa käsitööringi kingitus Eesti Vabariigile - selliseid lapitekke valmis ühistööna neli tükki


16. okt 2018

Kindanäitus Saare raamatukogus


Halliku maanaiste kokku pandud kindanäitust saab varsti vaatama tulla Saare raamatukokku. Maanaised leiavad, et on viimane aeg hakata kuduma sooje käpikuid, sest ega tali taeva jää. Kellel mustritest puudus on, võib julgelt tulla asja lähemalt uurima.
Lisaks tutvustame oma suvel valminud arengukava - tulge aga julgelt maanaistega mõtteid vahetama!

23. sept 2018

Kuidas teha raha?!

Lehekülg Taluperenaisest, mis jagab juhtnööre loterii müümiseks
Möödunud sügisel pidasid maanaised oma kaheksakümnendat juubelit ja sel puhul käisid meil külas Mafalda ja Loreida, kes olid väga tragid ja teadlikud naisterahvad. Ja nemad tundsid suurt muret, kuidas me siin maal ikka hakkama saame. Seepärast tõid nad kaasa ajakirjast "Taluperenaine" ühe lehekülje, et saaksime paremaid mõtteid raha tegemiseks.
Nimelt saladus seisneb loteriis. Ajakiri paneb südamele, et 15-sendiseid pileteid pole ju raske müüa, kui auhinnad on nõnda suurepärased. Hõbesupikulp tundub väga ahvatlevana. Üks tõuvasikas kulub ka asjalikule maanaisele ära, rääkimata "Weck" aparaadist, kus purgid kaasas.
Tuleb hakata plaani pidama, kuidas nii toredat loteriid korraldada, sest raha on ju pidevalt vaja!

Mafalda - Astrid Hallik ja Loreida - Iiri Saar
Ja see, et Pääsküla maanaised korraldasid pesutriikimisvõistluse, on meie arvates igati tore :)

7. sept 2018

Sügis purki!


Maanaised alustasid hoidistamisega juba keset suurt suve ja lõppu ei paista veel tulevat. Külaväravate sahvrilugude jaoks tõi iga maanaine oma põnevamad purgid väljanäitusele. Külalised said purgisisu uurida ning sahvriseinalt retsepte ka üles kirjutada. Aga kuna loodusannid ei paista veel otsa lõppevat, siis mõnest maanaiste lemmikhoidisest lähemalt.

Aivil on ämm, kes teeb väga head salatit kukeseentest ja köögiviljadest ning kuna sel aastal on kukeseeni rohkesti, siis sammud metsa! Seeni leiavad ka need, kel muidu see ei õnnestu. Vähemalt meie nukas on küll nii!


Heveli on aastaid teinud Toome salatit. Seda salatit teavad ja mäletavad vist küll kõik. Aga küllap igas peres on juures oma nõks, mis annab aimu perenaise käekirjast.


Mustsõstra ketšup või kaste lihale - kuidas keegi nimetada tahab - passib aga hästi külmadele lihalõikudele ning tegelikult ka juustule. Asi on ainult maitses! Mustsõstra kastme purgid said maanaistelt kaasa ka Avatud Külaväravatel osalenud poliittunni  poliitikud.


Köögiviljakasvatajatel on liikvel ka ilusaid kaalikaid, mida vast õnnestub jõuludeni säilitada. Siit veel üks retsept, mis passib hästi jõululauale. Ettenägelik maanaine mõtleb juba septembris jõululaua katmisest!


Maanaised soovivad head isu!


22. aug 2018

Taasiseseisvumispäev ja nimelised pingid


Ühel kunagisel kogukonna koosolekul sai välja öeldud mõte, et meie piirkonnas võiks olla ka mõni ilus hommikusündmus. Eesti Vabariigi aastapäev 24. veebruaril tundus siis inimestele liiga külm kodust välja tulemiseks, aga 20. august jäi mõttena õhku. Nüüd, mil oleme valmis saanud võidutule altari ning infostendi*, mis ühtlasi on ka Kääpa kogukonna kingitus Eesti Vabariigile, tundus just õige hetk kunagine mõte teoks teha. 

Valminud infostend
Ei pea olema midagi suurejoonelist – laulame koos hümni, tuletame meelde päeva tähtsuse ja joome hommikukohvi – oli meie esialgne plaan. Aga mõtlesime ka paarile ilusale pingile, mis võidutule altari juures istumiseks olla võiks. Esialgu tundus, et pingid jäävad ootama mõnd tulevikuprojekti. Aga kui välja sai käidud mõte muuta pingid nimeliseks, jõudsime järelduseni, et ka need tuleb valmis saada 20. augustiks. Kõige keerulisem oligi leida rahastus, sest projekti kirjutada polnud enam võimalik, seega jäime lootma annetustele. Tegime korjanduspurgi, mille viisime Kääpa kauplusesse. Aitäh nendele inimestele, kes oma panuse sinna jätsid. Lisaks korjanduspurgist saadule oli meil ka kaks suuremat annetajat - Aivar Kokk ja Annika Oras. Aitäh ka neile.

Taasiseseisvumispäeva hommik oli ilus ja karge, mil õhus oli tunda juba sügist. Inimesed kogunesid rahvamaja juurde mäele. 

"Mu isamaa, mu õnn ja rõõm"
Laulsime hümni ning vallavanem rääkis päeva tähtsusest ning süütas küünla võidutule altaril. 

 
Seejärel aga jõudis kätte hetk, mis oli täis üllatust! Mäele kogunedes oli inimestel silmis ootusärev pilk - kaks pinki**, mis kaetud kaltsuvaipade ning lillekimpudega - see peab ju midagi ometi tähendama!
Meie kogukonnas elab kaks väga tegusat prouat, kellega seostavad kindlad märksõnad, mis neid iseloomustavad.
Viivi Lani, kes on meie ajalugu hoidnud juba 54 aastat. Õpetades, uurides, innustades, kogudes, kirjutades ja jutustades – kohaliku ajaloo talletaja. 

Õpetaja Viivi Lani
Linda Olmaru, kellega käivad kaasas isamaalisus, traditsioonid, väärtused, eesti keele hoidmine, Anna Haava ning Kasakamaja – kultuuripärandi kandja.
Näitlejanna Linda Olmaru
Hommikut jätkasid Karmo ja Ingel Liis Palamuse Laulustuudiost ning lõpetuseks ootas kohv ja puder.

Taasiseseisvuspäeva pidulik hommik sündis Kääpa Ühistegevuse Seltsi, Kalevipoja Koja ning Halliku Maanaiste Seltsi koostööna. Koos toimetades jõuab rohkem!

Linda Olmaru on Halliku Maanaiste Seltsi juhatuse liige. Palju õnne mõlemale vanaprouale! Maanaised rõõmustavad!

*tulealtari tulealuse ning infostendi valmimist toetas kohaliku omaalgatuse programm
**pingid valmistas OÜ Mäerand Grupp
Hommiku jäädvustas Annika Oras.

5. aug 2018

Avatud Külaväravad Halliku külas


4. augustil oli Hallikul Avatud Külaväravate päev, millest sai osa poolsada inimest. Meil oli palju rõõmsaid hetki, taaskohutmisi, äikese- ja tormihirmu ning toredaid tegevusi.
Kohalikus maakonnalehes oli mingil põhjusel märgitud meie tegemiste algusajaks kell kümme. Nõnda juhtus see, et esimesed külalised saabusid kohale siis, kui meie veel suures ettevalmistussaginas olime, mispeale maanaised palusid lahkelt kõiki kella üheks tagasi tulla.


Südapäeval alustasime sahvrilugudega. Sahver on maanaiste jaoks alati väga olulisel kohal olnud. Oli see ju jahe ruum, kus hoiul toiduvarud ning mis kasutusel ka panipaigana.
Maanaised olid oma varudest toonud mõned purgid näitusele, mis koos retseptidega uudistamiseks väljas olid. Kes leidis purgisisu piisavalt ahvatleva oleva, sai seina pealt retsepti üles kirjutada. Lisaks oli meil ka paar potti pliidi peal, kus maitsmiseks mustsõstra kaste lihale ning peedi-suvikõrvitsa salat.
Meie sahver oli seekord aga kujundatud pisut romantilisemaks - valge pitskardin, pellargoonipott aknalaual ning tugitool raamatu lugemiseks. Et ennast ikka hästi tunda ja meenutada lapsepõlvemaitseid.


Kell üks jõudis kätte külaväravate ametlik avamine.Kõlas väike kandlepala ning loeti ette Kodukandi  tervitus, mille peasõnum oli, et kuuldused külade väljasuremisest on enneaegsed!



Meie külavärav oli tõeline taaskasutusvärav ehk suvisel talgupäeval panime osa "ilusamat prahti" kõrvale - äkki annab midagi kasutada. Kulus ära küll! Värav oli meil lukus Kodavere kirivööga, mille lapsed lahti harutasid.


Peale pidulikku avamist jätkus päev väikeste maanaiste teadusnurgaga, kus tehti põnevaid katseid lihtsate koduste vahenditega. Katsed pakkusid pinget ka täiskasvanutele!

Muna pudelisse!
Kokku said Menthos ja karastusjoogid
Vulkaan
Kõik said näpud limaseks teha ehk praegune moehullus - lima


Kohale hakkasid jõudma poliitikud ning äikesepilved. Ei tea, kas tegemist oli mingi märgiga?! Igal juhul tundus, et kindlam on minna tuppa varjule, sest esimesed kärgatused, mis kõlasid, olid tõeliselt hirmuäratavad.
Vasakult Aivar Kokk, Urmas Kruuse, Jüri Morozov ning Marika Tuus-Laul
Poliittunnis olid kohal meie piirkonna poliitikud: Aivar Kokk, Urmas Kruuse, vallavanem Jüri Morozov ning Marika Tuus-Laul. Alustuseks said nad rääkida oma seotusest külaeluga ning kuidas kaugele Riigikokku paistab ühe väikese külakogukonna toimetamine, kus pidevalt tuleb olla nutikas ja ikka millegi eest võidelda. Lisaks oli vestluse elavdamiseks meil ka küsimustepurk, kus sai kordamööda küsimusi võetud ning juturingis vastuseid otsitud.
Samal ajal toimus aga köögis kodune kohupiima tegu, millest ei õnnestund saada ühtegi pilti, sest fotograaf unustas end poliitikute seltsi... Heveli aga koos lastega sai kohupiima kenasti valmis ja lõunasöögi juurde sai juba moosiga ampsusid proovida. "Teeme ise kohupiima" oli osa maanaiste kingitusest Eesti Vabariigile ehk jällegi üks vana toimetus, mis praeguseks kipub unustusse vajuma.
Järgnes ühine lõunasöök, mille oli meile valmis keetnud oma küla kokatädi Eda. Pakkusime mulgiputru ja soolakurki. Kes soovis, sai maanaiste kohvikust kohvi ja kooki osta.


Meie päeva oli palutud lõpetama Haaslava meeskoori ansambel "Väike Punt", keda asjaosalised jäid meenutama ainult heade sõnadega. Äike oli järgi jäänud ja proovisime jälle õue minna, aga kahe looga pidi asi piirduma, sest vihm ei andnud armu. Ja sees läks laul tuliselt edasi!




Aitäh Eesti Külaliikumisele Kodukant, kelle kaudu Halliku Avatud Külaväravad teoks said!